Utrwalanie symetrycznych wzorców u Maluszków w I kwartale to sprawa fundamentalna, dla ich harmonijnego rozwoju w kolejnych miesiącach. Duże znaczenie ma tutaj przyjazna pielęgnacja, a w tym przede wszystkim prawidłowe techniki noszenia i podnoszenia niemowląt, o których pisaliśmy kilka tygodni temu. W naszym kursie dla I kwartału poza wspomnianymi, pokazujemy wam także proste zabawy, które możecie z Maluszkiem wykonywać każdego dnia!
Norma rozwojowa
Z tego modułu dowiecie się jakie zdolności motoryczne powinien posiadać wasz Maluszek na koniec pierwszego kwartału. W rozwijaniu symetrii, zachęcania Maluszka do kładzenia rączek w linii prostej ciała oraz pierwszej aktywności na brzuszku, z pewnością pomoże wam realizacja zabaw i technik przyjaznej pielęgnacji w kursie I kwartał.
Opanowanie tych umiejętności będzie świetnym punktem wyjściowym do dalszego harmonijnego rozwoju w drugim kwartale, gdzie przed Maluszkiem do opanowania jest obrót z pleców na brzuch oraz utrzymanie pozycji siedzącej.
Wysoka pupa
Doskonałą zabawą jest forsowana przez nas od lat Wysoka Pupa, którą również prezentujemy w tym module. Tym ćwiczeniem realizujemy kilka elementów:
– Utrwalamy symetrię,
– Normalizujemy poziom napięcia mięśniowego w obręczy barkowej przez symetryczne zgięcie miednicy,
– Zachęcamy Maluszka do kontaktu rączek z nóżkami i poznawania własnego ciałka,
– Zacieśniamy więź poprzez kontakt wzrokowy,
– Możemy dostarczyć Maluszkowi pożądanych bodźców poprzez stymulacje dotykową jego stópek i nóżek!
Symetria, ułożenie ramion i podpór wałeczkiem
Symetryczne ułożenie ramion podczas leżenia na pleckach i zachęcanie rączek do układania ich w linii środkowej ciała, mają kluczowe znaczenie dla utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych u Maluszka w wieku 1-3 miesięcy.
Bliżej końca I kwartału, a więc około 10-12 tygodnia warto zachęcać Maluszka do co raz częstszej aktywności na brzuszku. Doskonałą pomocą dla niego będzie wsadzenie mu pod paszki podpórki czy to w formie zwiniętego ręcznika, czy też wałeczka piankowego stosowanego na basenach. Pomoże to Maluchowi wyprowadzić główkę do góry i utrzymać ją w tej pozycji. Dzięki temu będzie mu zdecydowanie łatwiej opanować wysoki podpór w II kwartale.
Stymulacja przez docisk
Stymulowanie czucia głębokiego czyli propriocepcji, powinno stanowić bardzo ważny element waszych wspólnych zabaw już od pierwszych tygodni życia. Wyraźny i mocny docisk całego ciałka Malucha od barków, przez ramiona, przedramiona i dłonie, kończąc na nóżkach i stópkach to nie tylko element zacieśniania więzi.
Tego rodzaju bodźce są dla Maluszka bardzo przyjemne i tonizujące. Dają mu znać, że jest bezpieczny, wszystko jest w porządku i może się zrelaksować. Stymulacji dotykowej nigdy za dużo, ale też nie popadajmy w skrajność, iż będziemy Maluszka ściskać całymi godzinami 😉.
Jak realizować te wszystkie ćwiczenia i zabawy dowiecie się z naszego przystępnego kursu video online w Akademii Falmed!