Ćwiczenia i norma rozwojowa I kwartał – Akademia Falmed

  • 21 maja 2021

Utrwalanie symetrycznych wzorców u Maluszków w I kwartale to sprawa fundamentalna, dla ich harmonijnego rozwoju w kolejnych miesiącach. Duże znaczenie ma tutaj przyjazna pielęgnacja, a w tym przede wszystkim prawidłowe techniki noszenia i podnoszenia niemowląt, o których pisaliśmy kilka tygodni temu. W naszym kursie dla I kwartału poza wspomnianymi, pokazujemy wam także proste zabawy, które możecie z Maluszkiem wykonywać każdego dnia!

Akademia Falmed Baner

Norma rozwojowa

Z tego modułu dowiecie się jakie zdolności motoryczne powinien posiadać wasz Maluszek na koniec pierwszego kwartału. W rozwijaniu symetrii, zachęcania Maluszka do kładzenia rączek w linii prostej ciała oraz pierwszej aktywności na brzuszku, z pewnością pomoże wam realizacja zabaw i technik przyjaznej pielęgnacji w kursie I kwartał.

Opanowanie tych umiejętności będzie świetnym punktem wyjściowym do dalszego harmonijnego rozwoju w drugim kwartale, gdzie przed Maluszkiem do opanowania jest obrót z pleców na brzuch oraz utrzymanie pozycji siedzącej.

Wysoka pupa

Doskonałą zabawą jest forsowana przez nas od lat Wysoka Pupa, którą również prezentujemy w tym module.  Tym ćwiczeniem realizujemy kilka elementów:

– Utrwalamy symetrię,

– Normalizujemy poziom napięcia mięśniowego w obręczy barkowej przez symetryczne zgięcie miednicy,

– Zachęcamy Maluszka do kontaktu rączek z nóżkami i poznawania własnego ciałka,

– Zacieśniamy więź poprzez kontakt wzrokowy,

– Możemy dostarczyć Maluszkowi pożądanych bodźców poprzez stymulacje dotykową jego stópek i nóżek!

Zdjęcie 1 – wysoka pupa czyli bioderka do góry a zaraz później rączki w linii środkowej ciała :)!

Symetria, ułożenie ramion i podpór wałeczkiem

Symetryczne ułożenie ramion podczas leżenia na pleckach i zachęcanie rączek do układania ich w linii środkowej ciała, mają kluczowe znaczenie dla utrwalania prawidłowych wzorców ruchowych u Maluszka w wieku 1-3 miesięcy.

Bliżej końca I kwartału, a więc około 10-12 tygodnia warto zachęcać Maluszka do co raz częstszej aktywności na brzuszku. Doskonałą pomocą dla niego będzie wsadzenie mu pod paszki podpórki czy to w formie zwiniętego ręcznika, czy też wałeczka piankowego stosowanego na basenach. Pomoże to Maluchowi wyprowadzić główkę do góry i utrzymać ją w tej pozycji. Dzięki temu będzie mu zdecydowanie łatwiej opanować wysoki podpór w II kwartale.

Zdjęcie 2 – podpór wałeczkiem pomaga Maluszkowi w utrzymaniu główki w górze :)!

Stymulacja przez docisk

Stymulowanie czucia głębokiego czyli propriocepcji, powinno stanowić bardzo ważny element waszych wspólnych zabaw już od pierwszych tygodni życia. Wyraźny i mocny docisk całego ciałka Malucha od barków, przez ramiona, przedramiona i dłonie, kończąc na nóżkach i stópkach to nie tylko element zacieśniania więzi.

Tego rodzaju bodźce są dla Maluszka bardzo przyjemne i tonizujące. Dają mu znać, że jest bezpieczny, wszystko jest w porządku i może się zrelaksować. Stymulacji dotykowej nigdy za dużo, ale też nie popadajmy w skrajność, iż będziemy Maluszka ściskać całymi godzinami 😉.

Jak realizować te wszystkie ćwiczenia i zabawy dowiecie się z naszego przystępnego kursu video online w Akademii Falmed!

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski