Blog

FALMED POLECA – KALENDARZ FIZJOTERAPEUTY

Dynamika i zakres pracy fizjoterapeuty są duże. Szczególnie w sytuacji, gdy prowadzimy jednoosobowy gabinet, realizując dodatkowo wizyty w domach pacjentów. Warto zatem…

Kiedy niemowlę usiądzie

Kiedy można sadzać niemowlę?

Czyli siadanie i siedzenie - kiedy Maluszek powinien przyjmować te pozycję? Siadanie jest złożoną czynnością, na którą składają się kontrola poziomu napięcia…

Jaku zyskać dofinansowanie na kursy dla fizjoterapeutów

Jak uzyskać dofinansowanie na szkolenie dla fizjoterapeutów?

Jeśli szukasz sposobów na uzyskanie dofinansowania na szkolenie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Masz pytanie na temat dofinansowania na nasze…

Noszenie w pozycji uspokajającej

Prężenie i odginanie się Maluchów w pierwszym kwartale życia

Czy zauważyłaś że Twój maluch w pierwszych tygodniach trzymany w ramionach lubi mocno odginać główkę? Położony na pleckach skręca głowę silnie i…

Rozszerzanie diety Malucha okiem fizjoterapeuty

Szósty miesiąc życia dziecka, to według WHO najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety. Większość maluszków w tym okresie wykazuje już…

Niska pionizacja – Akademia Falmed

W naszym cyklu przybliżania wam zawartości Akademii Falmed, pora na kolejny moduł kursu dla niemowlaków w przedziale wiekowym 7-9 miesięcy (III kwartał),…

Obroty II kwartał – Akademia Falmed

Obroty są kluczową zdolnością motoryczną, którą Maluch powinien opanować w drugim kwartale. Powyżej 3 miesiąca Maluszek powinien spędzać co raz więcej czasu…

Ćwiczenia i norma rozwojowa I kwartał – Akademia Falmed

Utrwalanie symetrycznych wzorców u Maluszków w I kwartale to sprawa fundamentalna, dla ich harmonijnego rozwoju w kolejnych miesiącach. Duże znaczenie ma tutaj…

Stymulacja sensoryczna jako element przygotowania do pionizacji – Akademia Falmed

Stopy stanowią jeden z najbardziej wrażliwych na bodźce rejonów naszego ciała. Dlatego dbanie o ich dostymulowanie u niemowlą, dostarczanie im różnorakich bodźców…

Przygotowanie do pionizacji – Akademia Falmed

Z całą pewnością jeszcze w tym miesiącu nasza Akademia będzie kompletna we wszystkie kursy :)! Na ostatniej prostej są prace nad filmami…

Ćwiczenia na piłce z niemowlakiem – Akademia Falmed

Wraz ze startem 4 miesiąca życia Maluszka wchodzimy w dobry czas do tego, aby rozpocząć z nim zabawy na piłce. Nasze propozycje…

Pielęgnacja i sposoby uspokajania niemowląt – Akademia Falmed

W czwartym artykule z cyklu, w którym przybliżamy wam zawartość Akademii Falmed powracamy do naszego kursu dla najmłodszych Maluszków. Drugim modułem w…

Obroty i trójdpodparcie – Akademia Falmed

Pora na następny artykuł z naszego cyklu. Tym razem omówimy pierwszy moduł z kursu dla III kwartału, który jest dostępny w naszej…

Zabawy stymulujące harmonijny rozwój – Akademia Falmed

W kolejnym artykule cyklu przybliżającego wam zawartość Akademii Falmed opiszemy pierwszy moduł dla kursu II kwartał (niemowlaki w wieku 4-6 miesięcy), którym…

Jak prawidłowo nosić niemowlaki – Akademia Falmed

W pierwszym z cyklu artykułów, w którym przybliżymy wam jakie zagadnienia oraz tematy pokazujemy na video kursach online w ramach Akademii Falmed,…

Akademia Falmed – startujemy!

Na starcie 2021 roku Falmed mocno wchodzi w erę cyfrową. Jak to mówi młodzież „razem z drzwiami i futryną” 😊. W połowie…

Jak rozwijają się zmysły niemowlaka – część I

Mamy już na naszym blogu cykl poświęcony etapom rozwoju psychomotorycznego Maluchów. Zwracamy tam uwagę na prawidłowe zachowania, a te, które powinny rodziców…

Jakie pierwsze buty dla Twojego dziecka

Moment, w którym Twój Maluch stawia swoje pierwsze kroki jest wyczekiwany, niezapomniany. Ma w sobie coś magicznego. Oto bowiem Twoja pociecha zyskuje…

Wszystko o stópkach Twojego Malucha

Stopy są bardzo silnie unerwione zarówno w zakresie czucia prioproceptywnego (głębokiego), jak i też powierzchownego. A co za tym idzie są również…

Obronność sensoryczna u niemowląt – część 2

W pierwszej części artykułu o obronności sensorycznej u niemowląt mogliście dowiedzieć się między innymi dlaczego Maluch może nie przepadać za leżeniem na…

Obronność sensoryczna u niemowląt – część 1

Zapraszam was do lektury pierwszej części tekstu, w której odpowiem na najczęściej pojawiające się pytania rodziców, związane z kwestiami sensorycznymi u niemowląt.…

Niemowlaki a przyczepki i siodełka rowerowe

W mijającym roku wielokrotnie przy różnych okazjach zadawali nam Państwo pytanie o przyczepki i siodełka rowerowe, w kontekście niemowląt. W tym artykule…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 11 i 12 miesięcy

Zapraszam was do lektury ostatniej części cyklu, który publikowaliśmy na naszym Blogu przez ostatni rok, dotyczącego rozwoju psychomotorycznego niemowląt od pierwszego kwartału…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 10 miesięcy

10 miesiąc stanowi swego rodzaju punkt przełomowy w rozwoju naszych Maluchów. Oto bowiem mamy do czynienia z objawieniem się potężnej potencji małego…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 9 miesięcy

9 miesiąc to dla Maluszka i rodziców okres równie ważny jak wszystkie poprzednie, ale w tym wieku mamy do czynienia z momentem…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 8 miesięcy

W drugim półroczu rozwój motoryczny Maluchów nabiera rozpędu, a pierwsze symptomy tego przyspieszenia możemy zaobserwować właśnie w 8 miesiącu, kiedy to Maluchy…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w 7 miesiącu życia

Po krótkiej przerwie wracamy do was z kontynuacją cyklu „Prawidłowych i nieprawidłowych zachowań niemowląt”. W tej części skupię się na opisaniu rozwoju…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w 5 i 6 miesiącu

W poprzedniej części mogliście się dowiedzieć na jakim etapie rozwoju psychomotorycznego powinien być wasz Maluch w 4 miesiącu życia, a więc na…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w 4 miesiącu

W 4 miesiącu rozwoju motorycznego dziecka widzimy, że równoważy ono swoje doświadczenia w leżeniu na plecach jak i na brzuszku. W tym…

Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowlaka w wieku 12 tygodni

W poprzednim artykule przybliżyłem wam kwestię asymetrii u niemowląt w pierwszym kwartale. Zwróciłem uwagę na to czym się objawia asymetria, co powinno…

Asymetria u niemowląt w pierwszym kwartale

Jest to pierwszy z cyklu artykułów mojego autorstwa, w którym zwrócę waszą – rodziców – uwagę na niepokojące objawy i zachowania u…

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt – cz. II

W pierwszej części artykułu omówiliśmy czym jest, jak diagnozuje się i z czym może być mylony refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt. Z drugiej…

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt – cz. I

Wszyscy rodzice wiedzą, że każdemu noworodkowi zdarza się ulewanie. Wynika ono z refluksu żołądkowo-przełykowego, czyli przedostawania się treści żołądkowej do przełyku, czasami…

Wczesna Interwencja – szanse rozwojowe dla mojego dziecka

Wczesna Interwencja jest niczym innym jak pomocą dziecku w jego rozwoju psychoruchowym, zaczynającą się już od pierwszych dni jego życia. Pomoc ta…

Bezpieczny Maluch w transporcie samochodowym

Wiosenna i ciepła aura to dobry powód do organizacji rodzinnych wycieczek. Wszystkim rodzicom sen z powiek spędzają kwestie odpowiedniego zabezpieczenia swojego dziecka…

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna i potrzebna do prawidłowego przebiegu ciąży, porodu a także okresu poporodowego. Ponadto panie, które nieprzerwanie prowadziły aktywny…

Skolioza – następstwa i wady współistniejące

Skolioza polega na zniekształceniu kręgosłupa w bok, przód-tył oraz torsji wokół własnej osi. Kręgosłup połączony jest właściwie z całym ciałem – z…

Wczesna Interwencja – czy rehabilitacja niemowląt może odbywać się w domu?

Sukces terapii małego człowieka zależny jest w głównej mierze od współpracy specjalistów z rodzicami dziecka. Ponieważ co dzień to WY drodzy rodzice…

Co jest dobre dla mojego dziecka – Fakty i mity cz. II

Pierwszą cześć Faktów i Mitów znajdziecie tutaj. Druga część będzie dotyczyła nieco starszych Maluchów. To znaczy takich, które zaczynają odkrywać uroki samodzielnej…

Co jest dobre dla mojego dziecka – Fakty i mity cz. I

Często się słyszy od naszych kochanych babć i nie tylko dobre rady, które niekoniecznie są prawdziwe. „Kopalnią wiedzy” jest również Internet, w…

Klasyfikacja i podział skolioz

Każdy z nas słyszał chyba w szkole te słowa: „wyprostuj ręce i powoli pochyl się do przodu”. Tak, to właśnie najprostszy przesiewowy…

Integracja Sensoryczna – objawy wskazujące na potrzebę terapii

Drogi rodzicu, aby wychwycić zaburzenia integracji sensorycznej przyjrzyj się zachowaniu swojego dziecka na co dzień, w trakcie jego pobytu w domu czy…

Czy chodzik jest dobry dla mojego dziecka

Ostatnio coraz częściej słyszę pytania na temat chodzików. Czy są dobre, kiedy je stosować, czy mogę kupić chodzić swojemu dziecku jak zacznie…

Terapia SI w domu – co jest potrzebne i jak ją realizować

Do wykonywania terapii w domu nie potrzeba drogich i profesjonalnych sprzętów oraz przyrządów terapeutycznych. Wystarczy rozwinąć wyobraźnie i sięgać po rzeczy, przedmioty…

Niepokojące objawy u niemowlaka

Przychodząc do nas, Wy – młodzi Rodzice (bardziej doświadczeni również), macie zwykle mnóstwo wątpliwości, pytań i obaw odnośnie rozwoju swojego Malca. Zupełnie…