Stymulacja sensoryczna jako element przygotowania do pionizacji – Akademia Falmed

  • 30 kwietnia 2021

Stopy stanowią jeden z najbardziej wrażliwych na bodźce rejonów naszego ciała. Dlatego dbanie o ich dostymulowanie u niemowlą, dostarczanie im różnorakich bodźców dotykowych, jest bardzo istotne z punktu widzenia przygotowania dziecka do pionizacji. W tym tekście przybliżymy wam nieco kolejny moduł IV kwartału, dotyczący właśnie stymulacji sensorycznej jako elementu przygotowania do pionizacji.

Akademia Falmed Baner

Jeżyk – kolce i nierówna powierzchnia

Już w poprzednim artykule, mówiliśmy wam o poduszce sensorycznej – jeżyku, którego wykorzystamy w kilku ćwiczeniach i zabawach z Maluchem w IV kwartale. Jeżyk posiada kolcowaną strukturę, co dla stopy dziecka samo w sobie jest nowym i ciekawym bodźcem. Istotne jest to, iż kontakt z poduszką sensoryczną ma cała stopa dziecka, która dzięki temu będzie w pełni dostymulowana.

Ponadto, jeżyk, który jest napompowaną poduszką „pracuje kształtem” pod wpływem ciężaru. Ma to zastosowanie nie tylko podczas ćwiczeń balansu kontroli i równowagi. Przez to, że stopa dziecka chybocze się na jeżyku, to kontakt jej bocznych powierzchni, z przyrządem zapewnia modulowaną intensywność bodźca podczas stymulacji całej stópki Malucha.

Zdjęcie 1 – Jeżyk/poduszka sensoryczna interesuje Maluchy szybciej niż w IV kwartale :)!

A może zabawy w kasztanach?

Wśród naszych propozycji znajdziecie też zabawę w kasztanach! Owoce natury, które możecie pozbierać podczas jesiennego spaceru są bardzo dobrym narzędziem, do wieloaspektowej stymulacji sensorycznej. Nieregularne i różne kształty, twardość, temperatura powierzchni, z reguły chłodniejsza od otoczenia, dźwięki jakie wydają podczas ich przemieszczania– to szerokie spektrum bodźców, które stymulują rozwój Maluszka.

Zdjęcie 2 – wanienka z kasztanami do świetny pomysł na zabawę i wieloaspektową stymulację sensoryczną!

Sprawdź nasze propozycje ćwiczeń i zabaw z wykorzystaniem kasztanów. Stosujemy je z powodzeniem od lat i na każdych zajęciach grupowych czy indywidualnych, na których dzieci mają okazję na zabawę w nich – i robią furorę.

Masażer – czyli stymulujemy całe ciałko

Stymulacja propriocepcji czyli czucia głębokiego to dostarczanie Maluszkowi bodźców, dzięki którym wspieramy mechanizmy modulacyjne, a także znosimy nadwrażliwość dotykową. Tutaj jako przyrząd polecamy wam rolon/masażer, który zakupicie w każdym dużym supermarkecie, drogerii czy też markecie ze sprzętem sportowym.

Masując całe ciałko Maluszka dbamy o dostarczanie mocnych, wyraźnych bodźców dotykowych tych rejonów jego ciałka, które tego potrzebują. Wykorzystajcie go w codziennych aktywnościach, a sami zobaczycie, ze masażer będzie chętnie wykorzystywanym przyrządem, przez całą waszą rodzinę. Jak należy go używać – tego dowiecie się z naszej filmowej Akademii 😊!

mgr Anna Faliszewska
mgr Anna Faliszewska