Wczesna interwencja – Rehabilitacja niemowląt – Poznań

Jest to kompleksowe i wielokierunkowe oddziaływanie na psychoruchowe sfery dziecka, u którego zdiagnozowano lub też podejrzewa się deficyty, nieprawidłowości. Fizjoterapia niemowlaków obejmuje nie tylko malucha, lecz także jego rodzinę i najbliższe środowisko.

Do kogo kierowana jest rehabilitacja niemowląt?

Zaburzenia rozwojowe najczęściej obserwuje się u dzieci z niską wagą urodzeniową, u noworodków z zaburzeniami oddychania, u przedwcześnie urodzonych, a także maluszków z zaburzeniami okołoporodowymi.

Zachęcamy rodziców do uważnej obserwacji spontanicznej aktywności Maluchów i tego jak przebiega ich rozwój. Niepokoje rozwojowe mogą pojawić się również w późniejszych miesiącach. Jak od urodzenia wspierać rozwój swojego dzidziusia dowiesz się z naszych video kursów online – Akademii Falmed.

Niepokojące zachowania i zarazem alarmujące dla rodziców sygnały, na podstawie których warto skonsultować się z nami w ramach Wczesnej Interwencji to:

niemowle_płacze

Częsty i długi płacz noworodka

niemowle_ma_problemy_z_ssaniem

Maluch ma trudności w ssaniu i połykaniu, uporczywie ulewa pokarm lub często wymiotuje

napiecie_miesniowe

Niemowlę jest nadmiernie wiotkie lub jego mięśnie są we wzmożonym napięciu

Zaciskanie przez Malucha kciuków do środka dłoni

dziecko_wygina_sie_w_luk

Dziecko wygina się w łuk, w literkę C i odchyla główkę do tyłu

Z kolei bezpośrednim wskazaniem do konsultacji z nami są takie objawy jak:

 • Niemowlę w sposób opóźniony lub nieprawidłowy nabywa nowe zdolności ruchowe,
 • Występuje asymetria w ułożeniu ciała dziecka,
 • Dziecko preferuje tyko jedną stronę ciała, np. obraca się tylko w jedną stronę,
 • Nie interesuje się otoczeniem, rodziną,
 • Nie interesuje się zabawkami.

Zapisz się przez formularz a oddzwonimy do Ciebie i umówimy wizytę konsultacyjną!

  Konsultacja i diagnoza podstawą rehabilitacji niemowląt

  Podstawą do terapii jest szczegółowa analiza warunków rozwoju maluszka, w kontekście ich optymalizacji, zwracając szczególną uwagę, na najbliższe otoczenie dziecka i jego rodziny. Każdy Maluch, który do nas trafia jest w pierwszej kolejności konsultowany przez właściciela Falmedu – dr n. med. Stanisława Faliszewskiego. Sprawdza on skalę ewentualnych deficytów rozwojowych i na tej podstawie tworzy kompleksowy plan ćwiczeń, który jest następnie realizowany przez nasze doświadczone w pediatrii fizjoterapeutki.

  Na czym polega rehabilitacja niemowląt?

  Opracowana terapia opiera się na kreatywnym dostosowaniu ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych do indywidualnego procesu dojrzewania każdego dziecka. Wczesna interwencja to forma profilaktyki w postaci szeregu kompleksowych działań, pozwalająca na wyrównanie deficytu, a także na stymulację prawidłowego rozwoju psychoruchowego. W proces rehabilitacji niemowląt angażujemy również rodziców, którzy dla wzmocnienia efektów, powinni w domu ze swoim Maluchem, wykonywać ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutki Falmedu.

  Przed umówieniem się na pierwszą wizytę przeczytaj nasz