Jak prawidłowo nosić niemowlaki – Akademia Falmed

  • 26 lutego 2021

W pierwszym z cyklu artykułów, w którym przybliżymy wam jakie zagadnienia oraz tematy pokazujemy na video kursach online w ramach Akademii Falmed, przedstawimy wam bardzo istotny moduł dla najmłodszych Maluszków – Prawidłowe sposoby noszenia i podnoszenia.

Akademia Falmed Baner

„Na naleśnika” zamiast pod pachy

Wśród nieprawidłowych pozycji, które najczęściej korygujemy z rodzicami można wskazać na podnoszenie Maluszka pod pachy. Ten model podnoszenia ustawia kręgosłup dziecka w antygrawitacyjnej pozycji, a także wzmaga napięcie mięśniowe w obręczy barkowej. Krótko mówiąc jest dla waszego niemowlaka drażniący i niekoniecznie przyjemny. Zamiast tego proponujemy podnoszenie „na naleśnika”, które jest pewne i bezpieczne, a także pozwala nam na płynne przejście do dwóch rekomendowanych pozycji w noszeniu czyli „pozycji królewskiej” oraz „na tygryska”. Ta metoda może wydawać się skomplikowana, jednak aby wesprzeć rodziców w nauce, przygotowaliśmy Akademię Falmed, w której omawiamy to i wiele innych technik oraz ćwiczeń rozwojowych.

Obrazek 1 – podnoszenie „na naleśnika”

W podnoszeniu metodą „na naleśnika”, Maluch może swobodnie obserwować świat, a ciężar jego ciałka nie spoczywa na kręgosłupie. Chwyt obiema dłońmi zabezpieczającymi od dołu klatkę piersiową dziecka a od góry jego plecy jest całkowicie bezpieczny.

Noszenie „antygrawitacyjne”

W kolejnych lekcjach w naszym kursie dla I kwartału, przybliżamy wam sposób podnoszenia dziecka, który zabezpieczy je przed gwałtowną reakcja wyprostną, nazywaną odruchem MORO. Jest to fizjologiczny odruch, nierzadko występujący w odpowiedzi na gwałtowną zmianę pozycji. Nasza propozycja sprawdzi się podczas wkładania i wyciągania Maluszka do łóżeczka czy do wanienki na kąpiel.

Pokazujemy wam także pozycję rekomendowaną po karmieniu, która pomoże waszemu Maluszkowi w odbiciu. Dzięki wyższemu ułożeniu i oparciu brzuszka o wgłębienie na naszym barku, wspomagamy perystaltykę jelit.

„Na tygryska” i „pozycja królewska”

Dwie pozycje, które dominują na w noszeniu niemowląt, to „na pająka” (grafika poniżej), w którym to Maluszek jest przytulony twarzą do nas, a także w pozycji siedzącej, w oparciu pleckami. Obie te pozycje nie są najlepsze do długotrwałego noszenia niemowląt. Noszenie „Na pająka” jest akceptowalne, ale jeśli nie dominuje i jeśli nie stanowi jedynego sposobu noszenia Maluszka. Wpływa ono negatywnie na rozwój osiowy niemowlaka, szczególnie w pierwszym kwartale.

UWAGA!

„Na pająka” może być sugerowaną i prawidłową pozycja do noszenia, w sytuacji gdy wasz Maluszek ma problemy z silnym refluksem żołądkowo-przełykowym!

Obrazek 2 – noszenie „na pająka”

Na pająka Maluszek jest przyklejony buźką do nas, więc aby się nie udusić obraca główkę w jedną stronę co nierzadko sprzyja utrwalaniu się asymetrii. Ponadto, podobnie jak podczas noszenia go w pozycji siedzącej, cały ciężar ciała spoczywa na nieprzygotowanym do tego poniżej 6 miesiąca kręgosłupie.

Obrazek 3 – noszenie w pozycji królewskiej

Zamiast tego proponujemy wam pozycję królewską, czyli zbliżoną do siedzącej, ale z wysuniętymi do przodu bioderkami oraz nisko osadzoną pupą, którą dokładnie omawiamy w Akademii Falmed. W szkoleniach przekazujemy praktyczne wskazówki i szczegółowo omawiamy ćwiczenia, dzięki czemu każdy rodzic może wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka w domu. Jest to fizjologiczna i wygodna dla Maluszka pozycja, w której chwyt zabezpieczamy zrobionym z naszych rąk koszykiem. Może on swobodnie obserwować otaczający go świat.

Drugą rekomendowaną pozycją, do której płynnie możecie przejść podnosząc Malucha „na naleśnika” (patrz wyżej), jest „na tygryska”, które nazywane też bywa ułożeniem bocznym czy gałązkowym. W takiej pozycji ciało Maluszka oparte jest na naszym przedramieniu a główka wtulona w wewnętrzną część łokcia. Takie noszenie działa na Maluszka tonizująco, wspomaga pracę jelit, a także pozwala nam zabezpieczyć odruch ssania poprzez podanie Maluszkowi do buzi jego własnej dłoni. Jest to pozycja rekomendowana przez wielu fizjoterapeutów pediatrycznych!

Obrazek 4 – noszenie „na tygryska”

Szczegółowy instruktaż podnoszenia oraz noszenia w każdej z wymienionych powyżej pozycji, krok po kroku, znajdziecie w naszym kursie dla I kwartału:

www.falmed.pl/akademia-falmed

W przyszłym tygodniu przybliżymy wam moduł „Pielęgnacja i codzienne czynności”!

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski