Obroty są kluczową zdolnością motoryczną, którą Maluch powinien opanować w drugim kwartale. Powyżej 3 miesiąca Maluszek powinien spędzać co raz więcej czasu w dziennej aktywności na brzuszku. Stąd też, właśnie obrót pleców na brzuch jest pierwszym, którego wykonania uczy się niemowlę. Ćwiczeniem obrotów wzmacniamy chęć Maluszka do aktywności na brzuchu. Zgodnie z normą rozwojowa, granicą na opanowanie tej zdolności motorycznej jest koniec 5 i początek 6 miesiąca.
W Akademii Falmed w ramach kursu II kwartał znajdziecie pełne ćwiczenie obrotu, które możecie wykonywać z Maluszkiem każdego dnia, aby wspomagać jego harmonijny rozwój!
Obrót – pamiętamy o symetrii
Ćwiczenia, które wykonujecie w pierwszym kwartale i kontynuujecie w 4 miesiącu, a więc wysoka pupa oraz wysoki podpór, wzmacniają również plecy Maluszka. Zauważacie, iż ma on co raz większą zdolność do kontroli głowy w leżeniu na brzuszku. W drugim kwartale zaczyna on także drapać palcami o podłoże, sięgać po zabawki, a po zakończeniu 5 miesiąca mamy do czynienia z dysocjacją obręczy barkowej, czyli niemowlę może sięgać zabawkę jedną ręką, jednocześnie podpierając się na drugiej.
To wszystko sprawia, iż kolejną zdolnością motoryczną, którą zdobywa dziecko jest obrót. Obserwujcie waszego Malucha w spontanicznej i swobodnej zabawie, gdy będzie on wykonywał obroty z z pleców na brzuch, czy przypadkiem nie preferuje jednej strony. Jeśli obraca się tylko przez lewy bok, to ćwiczmy z nim obrót przez prawy, i na odwrót. Tutaj również bardzo mocno zależy nam na symetrii. W codziennej zabawie z Maluchem, gdy ćwiczycie obrót, pamiętajcie o zachowaniu równych proporcji pomiędzy prawą oraz lewą stroną!
Obrót – nie zostawiamy dziecka samego
Nowe umiejętności i zdolności motoryczne naszego Malucha, to naturalnie powód do dużej radości. Lecz wymagają od rodziców jeszcze większej uwagi. Do tej pory mogliśmy położyć Malucha czy na przebieraku czy na kanapie bez obaw, że może on się samodzielnie stamtąd zsunąć. Teraz, gdy niemowlę zaczyna obroty, nie powinniśmy pozostawiać dziecka samego nawet na sekundę.
Samo ćwiczenie obrotu jest stosunkowo trudne do opisania. Nasze ręce muszą znaleźć się na miednicy Malucha i uruchomić obrót. Zwracamy uwagę na prace ramion niemowlaka i z każdym kolejnym powtórzeniem, staramy się dać mu co raz więcej samodzielności w dokończeniu obrotu! Dobrym pomysłem na zachętę Maluszka do samodzielnego obrotu będzie położenie zabawki w takiej odległości, aby musiał spróbować się do niej dostać.
Pełne ćwiczenie obrotu z pleców na brzuch i z powrotem, znajdziecie w Akademii Falmed.
Materiał Video, który możecie odtwarzać w dowolnym miejscu, 24/7 na pewno pomoże wam w opanowaniu tej zdolności motorycznej !