Zabawy stymulujące harmonijny rozwój – Akademia Falmed

  • 5 marca 2021

W kolejnym artykule cyklu przybliżającego wam zawartość Akademii Falmed opiszemy pierwszy moduł dla kursu II kwartał (niemowlaki w wieku 4-6 miesięcy), którym to modułem są zabawy stymulujące harmonijny rozwój. Dowiecie się dlaczego w drugim kwartale warto poświecić każdego dnia chwilę czasu na to, aby z Maluszkiem poćwiczyć pozycje wysokiej pupy oraz wysokiego podporu. Przypominamy, że w pierwszym wpisie opowiedzieliśmy więcej o module „Noszenie i podnoszenie niemowląt” w ramach I kwartału.

Akademia Falmed Baner

Wysoki podpór – wzmacniamy obręcz barkową

Ćwiczenie wysokiego podporu, czyli pozycji, w której Maluszek leży na brzuszku i podnosi główkę oraz tułów na wyprostowanych ramionkach, rozpoczynamy już pod koniec I kwartału, w 3 miesiącu życia. Wówczas do wspomagania dziecka w osiąganiu i utrzymywaniu prawidłowej pozycji możemy wykorzystać wałeczek piankowy (basenowy).

Obrazek 1 – Wysoki Podpór

W drugim kwartale niemowlaki okazują większą „chęć do współpracy” w tej zabawie, więc wykonywanie ćwiczeń z Akademią Falmed będzie jeszcze przyjemniejsze. Możemy i powinniśmy (ale to z czasem, nie od razu!) spodziewać się, że Maluch wprowadzony w wysoki podpór będzie w stanie samodzielnie utrzymać te pozycję i rozglądać się dookoła. Ćwiczenie wysokiego podporu świetnie wzmacnia mięśnie grzbietu i ramion, a także sprzyja normalizacji poziomu napięcia mięśniowego w obręczy barkowej, o czym certyfikowani specjaliści opowiadają w kursie.

Wysoki podpór – przygotowanie do czworaków

Wysoki podpór jest ćwiczeniem, dzięki któremu powoli przygotowujemy Maluszka do wejścia w pozycję czworaków i trójpodporu w III kwartale. Dobre napięcie mięśniowe w tym obszarze ciałka a także silne ramionka, z całą pewnością pomogą też w dysocjacji obręczy barkowej, którą możemy zaobserwować w okolicach 5 i 6 miesiąca. A więc umiejętności podpierania się w leżeniu na brzuszku jedną rączka, a drugą sięgania po zabawkę.

Wysoka pupa – Symetria i poznawanie własnego ciałka

Jest to nasza sztandarowa zabawa, którą od wielu lat z powodzeniem proponujemy rodzicom na Klubie Malucha, a od niedawna również podczas szkoleń w Akademii Falmed, które odbywają się w pełni online. Efekty jej stosowania są świetne, ćwiczona od okresu I kwartału mocno przyczynia się do harmonijnego rozwoju. Wysoką pupę kontynuujemy w II kwartale, i w tym okresie zachęcamy Maluszka co raz śmielej do kontaktu własnych rączek z nóżkami. Poprzez uniesienie do góry bioderek i przybliżenie dziecku kolan może on położyć nań dłonie, dzięki czemu poznaje własne ciało.

Obrazek 2 – Wysoka Pupa

Dodatkowo, w tej zabawie utrwalamy symetryczne wzorce ruchowe. Pamiętajmy aby do ukończenia 5 miesiąca, być z Maluszkiem symetrycznym, tzn. kłaść prawą rączkę na prawe kolanko i odwrotnie. Nieodzowny dla rodziców jest również kontakt wzrokowy z Maluszkiem, który mamy w tym ćwiczeniu. Możemy również zadbać o stymulację dotykową stópek.

Wysoka pupa – zgięcie, rotacja i odwiedzenie bioderek

Poza wyżej wymienionymi pozytywnymi aspektami zabawy i ćwiczenia wysokiej pupy, w tej pozycji pracujemy z Maluszkiem również nad zgięciem, rotacją oraz odwiedzeniem bioderek. Dzięki temu doskonalimy mięsnie grzbietu i brzucha, które to będą Maluszkowi niezbędne do tego aby pomiędzy II a III kwartałem zrealizować obroty. Silny tułów bardzo pomoże również podczas inicjacji czworaków w III kwartale.

Jak więc widzicie nasze propozycje zabaw i ćwiczeń są bardzo przemyślane i wspierają rozwój na wielu płaszczyznach, zarówno psychomotorycznej jak i sensorycznej. Kursy Akademii Falmed zostały przygotowane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu są one również profilaktycznym wsparciem dla waszego bobasa. Z nami kompleksowo zadbasz o harmonijny rozwój dziecka w kluczowym, pierwszym roku życia!

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski