Szkolenie dwuczęściowe
CENA: 1 960 zł
Miejsce: Ośrodek Falmed, ul. Czereśniowa 50 Przeźmierowo
Szkolenie dwuczęściowe
CENA: 1 960 zł
Miejsce: Ośrodek Falmed, ul. Czereśniowa 50 Przeźmierowo
Zapoznajemy fizjoterapeutów z metodami stosowanymi w terapii deficytów neurologicznych u osób dorosłych. Pokazujemy uczestnikom jak prowadzić wieloetapowe i kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne u pacjentów po urazach wielonarządowych, urazach mózgowo-czaszkowych, po urazach kręgosłupa z porażeniami, z hemiplegią, paraplegią i kwadriplegią, w uszkodzeniach splotu ramiennego uszkodzeniach nerwów obwodowych.
Uczymy metodyki i konsekwencji w postępowaniu rehabilitacyjnym schorzeń neurologicznych. Zapoznajemy fizjoterapeutów z metodami NDT Bobath dla dorosłych, PNF, Terapią Manualną, pokazujemy skale oceny neurofizjologicznej oraz wykorzystanie testów funkcjonalnych. Wskazujemy również na istotną rolę rodziny w procesie rehabilitacji i uczymy jak należy angażować najbliższych pacjenta.
Fizjoterapeuta, który ukończy kurs umie dokonać oceny pacjenta ze schorzeniem neurologicznym, zastosować skale oceny neurofizjologicznej, wykonać testy funkcjonalne. Potrafi także prowadzić rehabilitację środowiskową oraz angażować w proces terapii specjalistów z innych dziedzin.
Szkolenie składa się z dwóch części, które podzielone są na 10 godzin zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Uczestnicy realizują zadania praktyczne, pracując w grupach warsztatowych. Instruktorzy wykonują pokaz zastosowania wybranych metod i ćwiczeń z pacjentem Falmedu. Kurs kończy się egzaminem praktycznym, w ramach którego fizjoterapeuci opracowują studium przypadku dla wybranej jednostki neurologicznej. Egzamin jest realizowany dla potrzeb wewnętrznych Falmedu i nie wpływa on na uzyskanie dyplomu ukończenia kursu.
Kurs z fizjoterapii neurologicznej osób dorosłych posiada autorski i aktualizowany na bieżąco program. Został on stworzony na bazie naszych 28-letnich doświadczeń klinicznych, współczesnych doniesień naukowych oraz wykorzystania metod neurofizjologicznych, jak NDT Bobath dla dorosłych, PNF czy Terapia Manualna.
Rozpoczynamy wprowadzeniem fizjoterapeutów w patofizjologię udarów, ze szczególnym uwzględnieniem deficytów sensomotorycznych pacjentów z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. W dalszej kolejności omawiana jest patofizjologia pozostałych jednostek chorobowych, jak: stwardnienie rozsiane, urazy kręgosłupa, choroba Parkinsona i pozostałe uszkodzenia centralnego układu nerwowego.
W drugim dniu I-szej części kursu, przedstawiamy fizjoterapeutom skale do oceny deficytów sensomotorycznych, których znajomość i umiejętność wykorzystania są niezbędne w procesie planowania terapii pacjentów z deficytem neurologicznym. Omówimy: skalę deficytu motorycznego, ocenę deficytów czuciowych oraz ocenę pozostałych deficytów sensomotorycznych (opracowanie własne).
Druga część kursu z fizjoterapii neurologicznej osób dorosłych rozpoczyna się od omówienia procesu planowania terapii pacjenta w okresie wiotkim, z uwzględnieniem takich elementów jak: zmiana pozycji pacjenta, pielęgnacja, rola rodziny w procesie terapii. Podzielimy się z uczestnikami szkolenia naszymi doświadczeniami i nauczymy was jak w praktyce wykorzystywać pracę punktami kluczowymi z technikami rekrutacji wzorca.
Omówimy także metody stymulacji w czasie powrotu funkcji barku i miednicy, z uwzględnieniem zmiany pozycji w kierunku siadu, stymulacji wyzwolenia reakcji równowagi. Przedstawimy także jak zapobiegać połowicznemu zaniedbaniu. Na zajęciach praktycznych pokażemy jak zastosować techniki hamowania, facylitację wzorców ruchowych z uwzględnieniem technik tappingu, rozciągnięcia, kompresji oraz jak skutecznie wykorzystać fizykoterapię.
Ostatni etap kursu rozpoczniemy od omówienia zasad pionizacji pacjenta, z uwzględnieniem deficytu neurologicznego. Przedstawimy fizjoterapeutom urządzenia służące do pionizacji, a także omówimy zaopatrzenie ortopedyczne na poszczególnych etapach usprawniania.
Fizjoterapeuci uczestniczący w tym kursie będą się uczyć rozpoznawania deficytów sensomotorycznych pacjentów, a następnie planowania procesów terapii w poszczególnych jednostkach chorobowych. Omówimy z nimi także zastosowanie treningu funkcjonalnego u pacjenta z deficytem neurologicznym.
Ostatnim elementem szkolenia jest zaliczenie ustne i praktyczne przez każdego fizjoterapeutę. Każdy uczestnik otrzymuje dyplom ukończenia kursu, do którego może dodatkowo wykupić akredytację Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.
Możesz starać się o dofinansowanie uczestnictwa w naszym kursie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Powiatowe Urzędy Pracy bardzo dobrze oceniają nasze szkolenia. Przeczytaj jakie warunki należy spełniać!
BAZA USŁUG ROZWOJOWYCH
Szkolenie posiada akredytację przyznaną przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Pozwoliło nam to na zarejestrowanie go w Biurze Usług Rozwojowych, z możliwością uzyskania dofinansowania dla fizjoterapeutów. Kurs w terminie maj/czerwiec 2021 został zarejestrowany w BUR.