Szósty miesiąc życia dziecka, to według WHO najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z rozszerzaniem diety. Większość maluszków w tym okresie wykazuje już sygnały tak zwanej gotowości do rozszerzania diety.
Sygnałami takimi są:
– zainteresowanie pożywieniem,
– umiejętność trafiania przedmiotami, rączką, pożywieniem do buzi,
– umiejętność siedzenia z podparciem,
– brak odruchu wysuwania pokarmu/łyżeczki językiem.
Siedzenie w podparciu sygnałem do poszerzenia diety!
Jak możemy zauważyć powyżej, jednym z sygnałów gotowości jest umiejętność siedzenia z podparciem. Nierzadko zdarza się jednak, że dziecko, które wykazuje gotowość do rozszerzania diety, nie nabyło jeszcze umiejętności samodzielnego siadu.
Co wtedy? W jakiej pozycji najlepiej karmić pociechę? Czy można skorzystać z krzesełka, gdy dziecko samodzielnie nie siada?
Są to pytania, które bardzo często słyszymy w gabinecie.
Okno rozwojowe, w którym maluch nabywa umiejętność samodzielnego siadu, to około 7-9 miesiąc życia. Nie zachęcamy do przyspieszania tej aktywności poprzez bierne sadzanie, obkładanie dziecka poduszkami, tak by jak najszybciej usiadło. Nie podciągamy również malucha za rączki z leżenia do siadu, gdyż z prawidłowym wzorcem siadu nie ma to nic wspólnego.
Rozszerzanie diety jest natomiast czynnością, podczas której możemy zrobić mały wyjątek i niesiedzącego jeszcze samodzielnie malucha jak najbardziej posadzić w krzesełku. Możemy to zrobić pod warunkiem, że nasza pociecha spędzi w krzesełku jedynie ten krótki czas trwania posiłku, a nie będzie w nim przesiadywać przez dłuższy okres czasu.
Spontaniczne zachowanie dziecka w krzesełku kluczowym elementem oceny!
Należy zwrócić wtedy również uwagę na to, jak nasze dziecko zachowuje się w krzesełku. Jeśli jest mocno niestabilne, opada do przodu, na boki, zsuwa się, lub wykazuje duży niepokój, jest to sygnał, że nie jest jeszcze gotowe na taką pozycję.
Co wtedy?
Dużo lepiej sprawdzi się pozycja siadu z podparciem na naszych kolanach.
Bardzo złym pomysłem jest karmienie w leżaczkach-bujaczkach, nosidłach, w pozycji półleżącej. Zwiększa ona ryzyko zakrztuszeń i zachłyśnięć!
Jak powinno wyglądać idealne krzesełko?
Oprócz aspektów wizualnych, czy takich jak bezpieczeństwo, stabilność, łatwość w czyszczeniu, idealne krzesełko powinno mieć również podnóżek – najlepiej regulowany. Podnóżek jest bardzo istotnym elementem, ponieważ wpływa na lepszą stabilizację malucha, oraz na lepszą kontrolę samej pozycji.
Na dobrą kontrolę pozycji składa się dobra kontrola miednicy, tułowia, obręczy barkowej i głowy. Ma to wpływ nawet na mechanizm przeżuwania i przełykania. Dziecko nie może zapadać się w foteliku, czy z niego zjeżdżać. Krzesełko nie powinno wymuszać wysokiego ustawienia barków, gdyż w takim ustawieniu znowu mamy do czynienia ze złym mechanizmem przełykania. Spróbujmy unieść barki do uszu i przełknąć ślinę. Jest to bardzo niekomfortowe.
Tak samo, jak siedzenie z wiszącymi nogami bez podparcia stóp. Maluszek powinien siedzieć w krzesełku w taki sposób, by miednica była w pozycji pośredniej, obciążając guzy kulszowe.
Rozszerzanie diety sposobem na stymulacją sensoryczną Malucha!
Rozszerzanie diety jest aktywnością, którą możemy wykorzystać do stymulacji sensorycznej. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, czy tradycyjne rozszerzanie diety, czy blw, pozwólmy naszemu maluchowi zapoznawać się z różnymi fakturami, konsystencjami i zapachami.
Bałagan będzie spory, ale korzyści płynące z tego typu zabaw są nieocenione i przyniosą tylko wymierne korzyści.
Jeśli mamy problem z oceną, czy nasza pociecha jest gotowa na siad w krzesełku, czy powinniśmy jednak posadzić ją na kolanach, warto skonsultować wszelkie wątpliwości z fizjoterapeutą, który na pewno będzie w stanie to ocenić.
Bibliografia
1.Białek-Dratwa A., Grochowska-Niedworok E., Soczewka M., Rozszerzanie diety niemowlęcia z wykorzystaniem metody baby-led weaning; Pediatria i Medycyna Rodzinna; 2020;16(4).
2. Cattaneo A. , Fallon M. , Kewitz G., Żywienie niemowląt i małych dzieci: standardy postępowania dla Unii Europejskiej; 2007.
3. Czerwionka-Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Horvath A., Jackowska T., Książyk J., Lauterbach R., Mojska H., Nehring-Gugulska M., Olczak-Kowalczyk D., Rybak A., Socha P., Szajewska H., Weker H., Zalewski B., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. (Nutrition of healthy term infants. Recommendations of the Polish Society for Paediatrics Gastroenterology, Hepatology and Nutrition).