Z całą pewnością jeszcze w tym miesiącu nasza Akademia będzie kompletna we wszystkie kursy :)! Na ostatniej prostej są prace nad filmami w ramach IV kwartału. W związku z tym postanowiliśmy, że w tym odcinku naszego cyklu o modułach tematycznych naszego projektu, przybliżymy wam pierwszy z bloków kursu IV kwartał – Przygotowanie do pionizacji.
Pozycje niższe jako przygotowanie do pionizacji
Zgodnie z normą rozwojową, wstawanie to okres 10-11 miesiąca, ok 11 miesiąca Maluch co raz częściej staje z wykorzystaniem podporu rodzica, szafki czy łóżeczka, a między 12 a 15 miesiącem powinien wykonać pierwsze samodzielne kroki. Wszystkie te elementy są skorelowane z mocnym tułowiem. Zdolność dziecka do kontroli i balansu tułowia pochodzi z prawidłowej modulacji mięśni brzucha oraz pleców.
W naszym kursie poznacie propozycje zabaw i ćwiczeń, w których wykorzystujemy piłkę i pozycję siadu oraz leżenia na brzuchu. Niestabilne podłoże piłki zmusza układ mięśniowy Malucha do wytężonej pracy, tym samym doskonale stymulując pracę brzucha i tułowia. Ponadto wśród naszych podpowiedzi znajdziecie także pracę nad motoryką nóg, równowagą napięcia w kolanach. Te ćwiczenia mają ułatwić dziecku kontrolowanie pozycji stojącej oraz klęcznej.
Wykorzystanie do pionizacji modulowanego podłoża
Wyżej wspomniana piłka jest nieodłącznym towarzyszem wielu naszych propozycji zabaw i ćwiczeń z Maluchami. Zakupiona pod koniec pierwszego/na początku drugiego kwartału będzie wam dobrze służyła w kolejnych miesiącach. W IV kwartale proponujemy wam również inne sprzęty fizjoterapeutyczne, a jednym z nich jest poduszka sensoryczna, najczęściej określana jako jeżyk.
Jeżyk, podobnie jak piłka jest niestabilnym, modulowanym podłożem. Ale w przeciwieństwie do piłki, ze względu na jego płaski wymiar, można na nim stanąć. W ten sposób ćwiczymy zarówno elementy, o których wspominaliśmy powyżej a więc napięcie mięśniowe kolan oraz balans i kontrolę tułowia. Ponadto, dzięki kolcom poduszki sensorycznej możemy zadbać o stymulację sensoryczną stóp Malucha.
Stawianie pierwszych kroków – jak pomóc dziecku
W module Przygotowania do pionizacji pokazujemy wam również, w jaki sposób możecie wspierać Malucha, który stoi samodzielnie lub w podporze i właśnie rozpoczyna stawianie pierwszych kroków. Nasze ćwiczenie angażuje obręcz barkową Malucha dodatkowo utrudniając mu zadanie oraz stymulując tułów do kontroli równowagi.
W każdym z kursów mówimy wam o skrzydełkowaniu ramion, które są nieprawidłowym zachowaniem i należy je hamować. W przypadku dzieci, które rozpoczynają chodzenie, zależy nam na wygaszaniu tego odruchu, gdyż wyprowadzone na boki i do góry ramiona nie zabezpieczą Malucha przed upadkiem. Ze skrzydełkowaniem powiązany jest również prawidłowy sposób prowadzenia dziecka za ręce, ale o tym więcej w kolejnej części cyklu!