Prężenie i odginanie się Maluchów w pierwszym kwartale życia

  • 28 grudnia 2021
Noszenie w pozycji uspokajającej

Czy zauważyłaś że Twój maluch w pierwszych tygodniach trzymany w ramionach lubi mocno odginać główkę?

Położony na pleckach skręca głowę silnie i długo, najczęściej w te samą stronę?

Jest to częsty niepokój, który rodzice Maluchów do 12 tygodnia życia omawiają ze mną w gabinecie.

Dlaczego dziecko się pręży i odgina

W okresie 0-3 miesiące maluchy reagują na zmianę pozycji gwałtownym odgięciem głowy i odrzuceniem ramion, a nierzadko także asymetrią. Może to być jego naturalna odpowiedź na gwałtowne bodźce, ale również może to być wpływ nie do końca prawidłowej pielęgnacji.

Obserwuje zniecierpliwienie u rodziców, którzy podczas konsultacji mówią: „Doktorze noszę, bujam i dziecko się uspokaja, ale tylko na chwilę, bo po czasie płacz się nasila, a Maluch znów się wygina i napina”.

Jak temu zaradzić

Rozwiązaniem może być wprowadzenie prawidłowych pozycji i stymulacji ułożeniowej – to naprawdę działa tylko trzeba zachować cierpliwość. Niektóre Maluchy zmniejszą swój płacz i napięcie po kilku chwilach od zastosowania proponowanych przez nas pozycji. Inne z kolei będą potrzebowały więcej czasu. Jednakże na bazie wieloletnich doświadczeń, zapewniam, że podziałają one na każdego Malucha. Potrzeba tylko cierpliwości i konsekwencji.

Pierwsza zasada: nie zmieniaj gwałtownie pozycji, zachowaj cierpliwość w propozycjach, które zobaczysz w Akademii Falmed.

Akademia Falmed Baner

Mamy, które przychodzą do gabinetu lub na zajęcia w Klubie Malucha, są zaskoczone, że to może działać, jak tylko wykażą się nieco większą cierpliwością w proponowanych sugestiach.

Druga zasada: wprowadzaj nowe propozycje z Akademii Falmed stopniowo. Pamiętaj że przez ostatnie tygodnie maluch był noszony w innych, czasami nie najlepszych pozycjach.

Bądźcie cierpliwi

Trzecia Zasad: dokładnie przesłuchaj informacje które proponujemy na filmie. Do wykupionego kursu masz dostęp 24/7 przez cały rok, z każdego urządzenia. Nie spiesz się zatem z wprowadzaniem w życie wiedzy, którą tam przekazuję.

Czwarta zasada sukcesu w twoim nowym podejściu to noszenia bujania, układania i pomocy u niespokojnego maluszka potrzebujesz jego akceptacji . Co to oznacza? Mówię często do rodziców: jeden maluch uspokaja się w 2-3 min inny w 20-30 min – zachowaj cierpliwość”

Dodam jeszcze, że to nie są magiczne działania. To są rozwiązania problemów płaczliwości, problemów prężenia się i odginania, a także problemów „brzuszkowych”, przetestowane na setkach dzieci przez wiele lat mojej pracy.

Rodzice potwierdzają, że to działa!

Sprawdź co na ten temat sądzą mamy, które już wypróbowały Akademię Falmed

Jeśli oczywiście sukcesywnie zastosowałaś nasze propozycje i przez kilka naście dni nic się nie zmienia, warto skonsultować ten niepokój z fizjoterapeutą pediatrycznym.

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski