Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 9 miesięcy

  • 21 czerwca 2019

9 miesiąc to dla Maluszka i rodziców okres równie ważny jak wszystkie poprzednie, ale w tym wieku mamy do czynienia z momentem przełomowym. Do końca 9 miesiąca Maluch powinien nauczyć się siadać samodzielnie. Nie siedzieć wcześniej posadzony przez rodziców, jak pewnie sprawdzaliście i robiliście to we wcześniejszym okresie, tylko samodzielnie wejść w siad i siedzieć. To granica średniej normy dla umiejętności siadania, która jest bardzo istotnym kamieniem milowym w pierwszych 12 miesiącach rozwoju niemowląt – w Akademii Falmed uczymy, jak wesprzeć w tym Maluszka.

Akademia Falmed Baner

Sposoby niemowląt na siadanie

Na podstawie swoich wieloletnich obserwacji klinicznych jako fizjoterapeuta, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wyróżniamy u naszych Maluchów trzy odmienne sposoby na wejście w pozycję siedzącą, z którymi można zapoznać się w Akademii Falmed.

Przejście do siadu z czworaków

Przejście do siadu z czworaków (zdjęcie 1 poniżej) – najłatwiejszy model wejścia w siad i najczęściej praktykowany przez Maluchy. Niemowlak będąc w pozycji czworaczej wykonuje skręt miednicy, siada bokiem i następnie przechodzi do siadu prostego z nóżkami wyciągniętymi do przodu. I ten sposób, omawiany w naszym kursie, poza tym, że jest najłatwiejszy i najczęściej praktykowany, to jest również najlepszy. Swobodny i poparty wcześniejszą prawidłową koordynacją w czworakach.

Zdjęcie 1 – Maluch wchodzi w siad prosty z czworaków

Przejście do siadu przez obrót

Przejście do siadu poprzez obrót (zdjęcie 2 poniżej) – Maluch obraca się na bok, opiera się na łokciu i podnosi się z wyprostowaną rączką w podporze do siadu prostego. Rzadziej praktykowany przez Maluchy i trudniejszy do wykonania model przejścia do pozycji siedzącej.

Przejście do siadu z leżenia na plecach

W Akademii Falmed omawiamy także przejście do siadu z leżenia na plecach (zdjęcie 2 poniżej) – Maluch obraca się na bok i prostuje grzbiet do siadu pomagając sobie rączkami. Ta pozycja jest najtrudniejsza i jest najpóźniej realizowaną pozycją przez Maluchy.

Zdjęcie 2 – Maluch wchodzi w siad prosty z pozycji leżącej

Niemowlę nie siedzi samo – nieprawidłowość

Nieprawidłowością w tym okresie jest nieumiejętność siadania. Nie mam tutaj na myśli wykonania próby trakcyjnej, tj. chwycenia dziecka za dłonie i wyciągniecie go do siadu. Próba trakcyjna służy do oceny napięcia posturalnego i osiowego, i jest z reguły wykonywana przez specjalistę (pediatrę, fizjoterapeutę). Maluch w wieku 9 miesięcy ma usiąść samodzielnie. Powinien prezentować pełną sprawność przesiadania się z czworaków na lewą i prawą stronę, czyli przechodzenia z tej pozycji do siadu bokiem. Umiejętność siadania pomoże mu w drugim istotnym aspekcie, który zauważamy w tej kategorii wiekowej czyli pionizacji. Zachęcamy do dołączenia do Akademii Falmed, aby nie przeoczyć nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Zachowania motoryczne Malucha w 9 miesiącu

W 9 miesiącu Maluch udoskonala swoje wzorce ruchowe w czworakach. Dalej przemieszcza się dynamicznie we wszystkich kierunkach i w dalszym ciągu rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. W tym okresie Maluszki mogą również będąc w klęku obunóż i podpierając się rączkami o krzesło, pufe czy rodziców, wystawić jedno kolanko do przodu i wstać podnosząc pupcię do góry.

W tym wieku możemy również zaobserwować u Maluchów intensywny balans góra – dół. Dziecko zgina bioderka i zgina kolanka, wykonując naturalne hopsie-hopsie. W ten sposób niemowlę wykonuje swój trening posturalny dla miednicy i kolan, a także ćwiczy aktywność równoważną. Wszystkie te elementy przygotowują go do samodzielnego stania.

9 miesiąc to również doskonalenie umiejętności motorycznych ręki, o których mówimy w naszym kursie. Przedramię Malucha ustawia się w swobodnym odwróceniu, co pozwala mu na oglądanie trzymanej zabawki z każdej strony, z boku czy od dołu. Doskonali sobie również chwyt palcami i swobodnie przekłada trzymane przedmioty z prawej do lewej ręki. W dalszym ciągu u niemowląt w 9 miesiącu dominuje symetria, ale możemy powoli zaobserwować aspekt dominacji jednostronnej, który będzie podpowiadał nam prawo lub leworęczność naszego Malucha.

Interesują go wszystkie przedmioty z otoczenia, które często są dla niego znacznie ciekawsze niż dobrze znane mu i nudne już zabawki. Szczególnie, że ze względu na brak umiejętności pionizacji te przedmioty wcześniej nie były dostępne. Mam tu na myśli pilot od telewizora, telefon, radio, gałki i pokrętła na święcącym piekarniku. Maluch posiada co raz większą swobodę lokomocji, co na rodzicach wymusza utrzymanie szczególnej uwagi i obserwowania jego poczynań przez cały czas.

Niepokojące i nieprawidłowe zachowania w wieku 9 miesięcy

Tak jak w przypadku poprzednich miesięcy, również 9 miesiąc ma swoje charakterystyczne objawy i zachowania, które powinny wzbudzić niepokój rodziców oraz skierować ich na wizytę konsultacyjną u specjalisty. Wszystkie z nich są zawarte w Akademii Falmed.

Mogę tutaj wyróżnić:

– Nieumiejętność utrzymywania pozycji siedzącej,

– Niechęć do czworakowania,

– Przebywanie w wysokim podporze przodem, czyli z nieoderwanym od ziemi brzuszkiem (zdjęcie 3 poniżej),

Zdjęcie 3 – Maluch nie odrywa brzucha od podłoża będąc w wysokim podporze

– Niewchodzenie w klęk obunóż,

– Niechęć do utrzymywania pozycji stojącej po spionizowaniu lub też bardzo silne usztywnienie kończyn dolnych i stanie tylko na palcach,

– Zaokrąglone plecy po posadzeniu, z miednicą skręconą w tyłopochyleniu (zdjęcie 4 poniżej)

Zdjęcie 4 – Maluch nie potrafi utrzymać samodzielnie pozycji siedzącej

Niepokoić powinno nas również kiedy Maluch nie używa rączek do zabawy, jest apatyczny i nie przejawia dużej aktywności ruchowej. Zwracam również uwagę na sensomotoryczne aspekty, które mogą wskazywać wam na nieprawidłowości. Mam tu na myśli Maluchy, które niepokoją się kiedy są dotykane, nie są aktywne lokomocyjnie, nie chcą zdobywać doświadczeń poprzez dotykane przedmioty, rzadko wchodzą z nimi w interakcje.

Wyżej wymienione aspekty powinny Państwa skierować do gabinetu fizjoterapeuty lub pediatry na konsultację. W swojej wieloletniej praktyce wielokrotnie słyszałem w gabinecie od rodziców, którym zalecałem rozpoczęcie terapii ich Maluszka „jeszcze poczekamy”/”jeszcze ma czas”. Niestety z reguły czas nie przynosi tutaj rozwiązania i taka postawa jest z dużą niekorzyścią dla waszych Maluchów. Konsultujmy i omawiajmy wszystkie niepokojące nas elementy. Profilaktyka jest jednym z elementów zapewniających Maluchom zdrowy i harmonijny rozwój, dlatego warto dołączyć do Akademii Falmed i zadbać o Maluszka.

czworaki
dr n. med. Stanisław Faliszewski

Przeczytaj pozostałe artykuły doktora Faliszewskiego!