Prawidłowe i nieprawidłowe zachowania niemowląt w wieku 10 miesięcy

  • 30 sierpnia 2019

10 miesiąc stanowi swego rodzaju punkt przełomowy w rozwoju naszych Maluchów. Oto bowiem mamy do czynienia z objawieniem się potężnej potencji małego człowieka do wychodzenia w górę i przyjmowania pozycji wysokiej za wszelką cenę. W poprzednich miesiącach przez czworakowanie i wstawanie wytrenował sobie silne obręcz barkową, brzuch i nogi, i teraz jest gotowy na przeskoczenie kolejnego kamienia milowego w rozwoju. Z pewnością wiedzą to wszyscy rodzice 10-cio miesięcznych i starszych Maluchów – one nie chcą już być układane na plecach do ubierania i rozbierania, nie lubią już leżeć na pleckach.

Co sprawia, że Maluchy wstają

W 10 miesiącu, tak jak w 9 (przeczytaj tekst o 9 miesiącu), Maluchy osiągają kolejny krok milowy. W tym okresie dochodzi do zmniejszenia się aktywności nisko podporowej. Nadal czworaki funkcjonują jako forma lokomocji, już udoskonalona i we wszystkich kierunkach. Natomiast w normie tego okresu rozwojowego, Maluchy mają dużą potrzebę do pionizacji przy podporze przodem.

Co mam na myśli przez pionizację?

Podejście do przedmiotu, mebla, rodzica, innego miejsca, które pozwoli mu wyjść w górę i wykorzystanie sumy siły mięśni rąk i nóg do przyjęcia pozycji stojącej. Maluchy w 10 miesiącu doskonalą hopsie-hopsie i próbują inicjować silny oraz wyraźny balans trzymając się w przód i w tył. Czyli doskonali element, nad którym pracował już wcześniej, to znaczy przemieszczanie obciążenia na pięty i na palce (zdjęcia 1 i 2 poniżej).

Zdjęcie 1 – Maluch przenosi obciążenie na palce
Zdjęcie 2 – Maluch przenosi obciążenie na pięty

Wchodzenie na palce, czyli niepokój wielu rodziców

Możecie u waszych Maluchów zaobserwować, że wspinają się na palce podczas pionizacji. Jeśli towarzyszy to sytuacji, w której Maluch chce coś sięgnąć to jest to naturalne zachowanie. Natomiast rodziców może niepokoić sytuacja, w której dziecko robi przy każdej próbie pionizacji. W 10 miesiącu w pozycji stojącej Maluch musi obciążyć całą stopę, nie tylko palce, ale również piętę. Zdarza się, że bardzo aktywne maluchy, które np. w okresie 7-8 miesięcy już umiały wstawać, w 10 miesiącu próbują przemieszczać się bokiem (zdjęcie 3 poniżej), czyli trzymając się np. stołu, tapczanu czy innego elementu podporowego przemieszczają się do bocznie, dostawiając jedną stopę do drugiej, w prawo lub w lewo. Jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie motoryczne. A samo stanie na palcach nie powinno was niepokoić, pod warunkiem, że nie jest to dominujące zachowanie, które Maluch zawsze przejawia podczas prób pionizacji.

Zdjęcie 3 – Maluch trenuje chód bokiem w podporze

O pchaczu słów kilka

Norma 10 miesiąca to zdobywanie pozycji stojącej. Maluchy, które to opanują zaczynają poszukiwać elementów, które mogą przepchnąć. Pomagają im one w utrzymaniu równowagi, dzięki czemu mogą przemieszczać się na nogach, a jednocześnie świetnie trenują wszystkie elementy odpowiedzialne za samodzielne chodzenie w późniejszym okresie.

Co to są pchacze?

Pchaczem może być odkurzacz, bo ma kółka i łatwo go przesuwać. Pchaczem może być również taboret czy małe krzesełko. Może być to karton lub kilka sklejonych ze sobą kartonów, które wypełnimy gazetami, żeby miały odpowiedni ciężar i stawiały opór Maluchowi. Jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań, które wspomogą Malucha w jego przemieszczaniu się.

Korzystając z pchacza Maluch trenuje możliwość zatrzymania, czyli w przyszłości kontroli bez podporu do stania i chodzenia. Próbuje go przepchnąć w różnych kierunkach. Dzięki temu Maluch bardzo intensywnie stymuluje sobie stopy i całą kończynę dolną, bo kontroluje siłę odepchnięcia się. Świetnie to wpływa na jego motorykę. Oczywiście pamiętajmy, że Maluchy w tym wieku nie mają jeszcze wyrobionego zmysłu równowagi w pozycji stojącej, więc ich upadki czy takie charakterystyczne „klapnięcia na pupę” będą jak najbardziej naturalne.

Więcej na temat zalet pchacza przeczytacie w tekście fizjoterapeutki Falmedu – mgr Moniki Piętki.

Nieprawidłowe i niepokojące zachowania niemowląt w 10 miesiącu

Jakie zachowania powinny zwrócić waszą, rodziców szczególną uwagę:

– niechęć Malucha do wchodzenia do wysokiej pozycji,

– nieumiejętność stania przy podporze, nawet po postawieniu,

– nie inicjowanie wstawania do góry,

– chodzenie bardzo intensywnie i długo, tylko i wyłączeni na palcach,

– sztywnienie nóg, czyli nieumiejętność zrobienia hopsia-hopsia czy umiarkowanego przysiadu,

– sztywne upadki w tył – Maluszki w tym okresie trenując ten element hopsia hopsia i uczy się też z pozycji stojącej zejść do pozycji siedzącej. Czasami kończy się to śmiesznie, ponieważ przy lekko ugiętych kolanach po prostu „klapnie” na pupę (zdjęcia?). Niepokojącym zachowaniem będzie brak inicjowania zejścia do pozycji siedzącej stojącej, co będą uniemożliwiały sztywne nogi,

10 miesiąc jest dla Malucha bardzo intensywnym okresem, ze względu na ćwiczenie i doskonalenie pozycji stojącej. Brakuje w niej jeszcze równowagi więc tym próbom pionizacji powinna towarzyszyć intensywna asekuracja rodziców.

Zdecydowanie odradzam jednak aby prowadzić w tym wieku Maluszki za ręce uniesione powyżej obręczy barkowej (zdjęcie 4 poniżej). Wywołuje to tylko zwiększenie napięcia w obręczy barkowej i utrwalanie złych wzorców. Samodzielne chodzenie przyjdzie już za moment i tutaj Maluch świetnie da sobie radę.

Zdjęcie 4 – Jak nie prowadzić niemowląt

W 10 miesiącu niepokoić może nas również nieumiejętność samodzielnego siedzenia, a także siedzenia z okrągłymi pleckami kontynuowane z 9 miesiąca (zdjęcie 5 poniżej). Nieprawidłowym zachowaniem jest także niechęć do wstawania, czyli przebywanie w niskiej pozycji na brzuszku, mała aktywność ruchowa, a także podwyższone napięcie.

Zdjęcie 5 – okrągłe plecy to nieprawidłowe zachowanie w wieku 10 miesięcy

Skonsultować z fizjoterapeutą powinniście się szczególnie wtedy, gdy w 10 miesiącu wasz Maluch przejawia niepokój dotykowy, sztywność, płaczliwość i nadwrażliwość na bodźce. Te elementy z grupy sensomotorycznej, jeśli pozostaną niezaspokojone przez brak zdobywania doświadczeń dla propriorecepcji, utrudnią Maluchowi harmonijny rozwój w dalszych etapach. Brak aktywności fizycznej będzie często wpływał na jego płaczliwość, drażliwość, a także będzie miał proste przełożenie na chęć przebywania na rękach rodziców i ciągłego noszenia.

dr n. med. Stanisław Faliszewski

FALMED © 2020 - POLITYKA PRYWATNOŚCI