Pielęgnacja i sposoby uspokajania niemowląt – Akademia Falmed

  • 19 marca 2021

W czwartym artykule z cyklu, w którym przybliżamy wam zawartość Akademii Falmed powracamy do naszego kursu dla najmłodszych Maluszków. Drugim modułem w ramach kursu I kwartał jest Pielęgnacja i codzienne czynności. W ramach tych video lekcji online przedstawiamy takie elementy jak ubieranie i rozbieranie niemowlaka, prawidłowy sposób wycierania ust, a także wisienkę na torcie Akademii, crème de la crème naszych filmowych produkcji – sposoby uspokajania niemowląt!

Akademia Falmed Baner

Ubieranie i rozbieranie niemowlaka

Podstawowa czynność, którą każdy z was wykonuje z Maluchem nierzadko kilka razy dziennie. Inne ciuszki po porannej drzemce, inne na spacer, jeszcze inne na popołudniowe aktywności – ściągania i zakładania bluzeczek, bodziaków, spodenek itd. jest całkiem sporo. Jako, iż fakturą materiału ubranka zahaczamy o wrażliwe dla Maluszka sfery – głowa i buzia, dłonie, stópki – warto poznać techniki, które są dla dziecka jak najmniej drażniące, a także efektywne w kontekście poświęcanego na nie czasu.

Ten element pielęgnacji istotny jest szczególnie dla tych Maluchów, które są płaczliwe i nadwrażliwe sensorycznie. Warto zadbać o to aby nie wzbudzać ich płaczu i niepokoju wkładaniem czy zdejmowaniem elementów ubioru. Doktor Stanisław Faliszewski, fizjoterapeuta z 30-letnim doświadczeniem w treściwych materiałach video prezentuje uniwersalne oraz sprawdzone sposoby na ubieranie i rozbieranie niemowlaków.

Prawidłowy sposób wycierania ust noworodka

Ślinienie się przez Malucha jest jego naturalnym zachowaniem, nierzadko wynikającym z zaspokajania przez dziecko fizjologicznego odruchu ssania, a więc wkładania sobie palców czy całej rączki do buzi. Nadmiernie ślinienie się, szczególnie u nieco starszych Maluszków może być efektem nadwrażliwości dotykowej dłoniopisywaliśmy to w tekście mgr Anny Faliszewskiej o obronności sensorycznej.

Obrazek 1 – Maluch przy pomocy ust i języka zbiera bodźce oraz doświadczenia!

Jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, sfera oralna u dziecka jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju dotyk i bodźce. W związku z tym nie należy nadmiernie jej podrażniać przez nie do końca prawidłowy sposób wycierania ust Maluszka. Szczegółową technikę prezentujemy na dedykowanym filmie w Akademii, lecz aby uchylić rąbek tajemnicy to powiemy, iż prawidłowa technika przypomina raczej stawianie stempelka, aniżeli wycieranie jakbyśmy chcieli pozbyć się plamy.

Sposoby uspokajania niemowląt

Płacz jest naturalnym sposobem Maluszka na komunikację z nami. Każdy z rodziców w dość szybkim czasie rozpoznaje płacz o różnym natężeniu i barwie dźwięku, identyfikując go z konkretną potrzebą dziecka. Co począć jednak, gdy pieluszka sucha, brzuszek pełny, zdrowotnie nic nie dolega, a Maluch dalej jest niespokojny?

W naszym materiale video doktor Faliszewski prezentuje bardzo skuteczne i działające na każdego Malucha techniki uspokajania. Zaliczyć do nich możemy ułożenie na tygryska (poniżej), kołysanie liniowe, zaspokojenie odruchu ssania oraz szumienie do ucha. Szczegółowe elementy każdej z tych technik, prawidłową kolejność oraz metodę ich wykonywania znajdziecie w kursie dla I kwartału!

Obrazek 2 – przypomnienie ułożenia „na tyryska”

Jesteśmy przekonani, iż tylko z dlatego jednego filmu warto zainwestować w nasz kurs (a przecież jest ich tam znacznie więcej!). Wy i Maluszek będziecie po prostu spokojniejsi, kiedy poznacie nasze sprawdzone techniki. Nie jest to „włącz/wyłącz światło”, niektóre Maluchy uspokajają się przy ich zastosowaniu po 2 minutach a inne po 20, ale Pan doktor jest przekonany, iż odpowiednio wykonywane, zgodnie z jego wskazówkami zadziałają na każdego!

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski