Obroty i trójdpodparcie – Akademia Falmed

  • 12 marca 2021

Pora na następny artykuł z naszego cyklu. Tym razem omówimy pierwszy moduł z kursu dla III kwartału, który jest dostępny w naszej Akademii Falmed, czyli obroty i trójpodparcie. Powiemy wam w jakim okresie Maluch powinien osiągnąć umiejętność obrotów z brzucha na plecy, co w połączeniu z obrotem z pleców na brzuch daje mu pierwszą samodzielność lokomocyjną. Przybliżymy także naszą autorską pozycję „łokcia prezesa”, czyli trójpodparcia, która świetnie rozwija dysocjację obręczy barkowej, a także przygotowuje Maluszkowi punkty podparcia, które wykorzysta również w inicjacji czworaków.

Linki do poprzednich artykułów z cyklu znajdziecie na końcu tego wpisu.

Akademia Falmed Baner

Obrót z brzucha na plecy – samodzielność lokomocyjna pivoty

Jak wielokrotnie opowiadaliśmy wam przy okazji różnych wpisów czy to na blogu, czy na naszych social mediach, okres 5 i 6 miesiąca to wiek, w którym Maluszek powinien opanować obroty z pleców na brzuch. W kolejnym miesiącu, a więc u progu III kwartału, harmonijnie rozwijający się Maluch zaczyna również obracać się z brzucha na plecy.

Dzięki opanowaniu pełnego spektrum obrotów dziecko po raz pierwszy posiada umiejętność samodzielności lokomocyjnej, którą może (lecz nie musi) realizować przez tzw. reakcję pivoty, czyli mówiąc wprost – turlając się wokół własnej osi w celu dostania się po zabawkę czy też inny interesujący Malucha przedmiot.

Obrazek 1 – Maluch gotowy do obrotu

Obroty – dlaczego warto wesprzeć się naszym kursem

Obroty są istotnym kamieniem milowym w rozwoju Malucha w II i III kwartale. Warto wspomagać niemowlaka w jego osiągnięciu poprzez ćwiczenie z nim obrotów podczas wspólnej zabawy. Jest to element stosunkowo trudny technicznie do wykonania, którego nie da się w prosty sposób opisać w tekście. W naszych kursach prezentujemy wam jak krok po kroku wykonywać z Maluszkiem oba rodzaje obrotów, a także dajemy praktyczne wskazówki, które dodatkowo ułatwiają pracę z dzieckiem.

Dzięki prezentacji w formie video możecie wielokrotnie odtwarzać każdy fragment, zatrzymywać, cofać itd. Daje wam więc to zdecydowanie większe szanse na opanowanie z waszym Maluchem umiejętności obrotów. Przypominamy, iż kluczowe w zabawie stymulującej obroty są dwa zagadnienia:

wykonujemy równą ilość powtórzeń dla obu stron, dbając tym samym o symetrię,

wspieramy Malucha w wykonaniu obrotu, ale staramy się aby w tej zabawie było jak najwięcej samodzielnej pracy dziecka.

 Łokieć prezesa – pozycja trójpodparcia

Trójpodparcie w leżeniu bokiem, czyli kolanko, bioderko i łokieć sprawia, że aktywizujemy do pracy wiele grup mięśniowych, zarówno kończyn jak i tułowia. Ta zabawa wspomaga Malucha również w pracy nad obrotami. Ponadto, ćwicząc z niemowlakiem łokieć prezesa wspieramy go w zdolnościach motorycznych, które będą mu potrzebne do inicjacji i wejścia w czworaki. Czworaki dają nam silny tułów i ramiona, co z kolei przyczynia się do łatwiejszej pionizacji w okresie 10-11 miesiąca.

Obrazek 2 – Łokieć prezesa

Kolejnym, bardzo istotnym elementem w łokciu prezesa jest wsparcie dla dysocjacji obręczy barkowej, czyli rozdzielnej pracy obu ramion. Na jednym z ramion, w zgiętym łokciu Maluszek może się podpierać, pracując jednocześnie nad kontrolą głowy, a drugą rączką może sięgać po zabawkę. Dysocjacja obręczy barkowej to umiejętność motoryczna, która doskonali się u Malucha około 6-7 miesiąca na bazie harmonijnego rozwoju z wcześniejszego okresu – 5 miesiąca. I stanowi ona duży krok w jego rozwoju psychomotorycznym.

Rozdzielne funkcjonowanie obu rączek będzie przez Maluszka wykorzystywane również w następnych miesiącach jego rozwoju! Podobnie jak w przypadku obrotów, również i w pozycji łokcia prezesa pamiętamy o wspieraniu prawidłowych, symetrycznych wzorców, a więc równym wykonywaniu ćwiczenia dla lewej, jak i prawej strony. Jeśli chcesz mieć pewność, że ćwiczysz z dzieckiem w prawidłowy sposób, skorzystaj z naszych kursów, w których znajdziesz szczegółowe omówienie każdej techniki.

dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski