Szkolenie jednoczęściowe
CENA: 1 250 zł
Miejsce: Ośrodek Falmed, ul. Czereśniowa 50 Przeźmierowo
Szkolenie jednoczęściowe
CENA: 1 250 zł
Miejsce: Ośrodek Falmed, ul. Czereśniowa 50 Przeźmierowo
Zapoznajemy fizjoterapeutów z metodami stosowanymi w terapii pacjentów zmagających się z problemem nadmiernego napięcia mięśniowego – spastyczności. Pokażemy uczestnikom jak prowadzić wieloetapowe i kompleksowe postępowanie rehabilitacyjne u pacjentów z hemiplegią, paraplegią i kwadriplegią, po urazach wielonarządowych i urazach mózgowo-czaszkowych.
Uczymy metodyki planowania terapii i prawidłowego postępowania rehabilitacyjnego. Zapoznajemy fizjoterapeutów z metodami neurofizjologicznymi stosowanymi w rehabilitacji postaci spastycznych, jak PNF, NDT Bobath czy Terapia Manualna. Uczymy prawidłowego diagnozowania pacjenta z różnymi odmianami spastyczności, a także wskazujemy na istotną rolę rodziny w procesie rehabilitacyjnym.
Fizjoterapeuta, który ukończył nasze szkolenie umie samodzielnie opracować kompleksowy plan terapeutyczny dla pacjentów z wyżej wymienionymi jednostkami neurologicznymi.
W trakcie trwającego 3 dni szkolenia uczestnicy biorą udział w 8 godzinach zajęć teoretycznych oraz 22 godzinach zajęć praktycznych. Wszyscy fizjoterapeuci pracują w grupach warsztatowych. Na kurs zapraszamy także pacjentów Falmedu, z którymi instruktorzy wykonują praktyczny pokaz zastosowania wybranych metod i ćwiczeń.
Program kursu poświęconego spastyczności opiera się przede wszystkim o własne, 28-letnie doświadczenia kliniczne Falmedu i jest w 100% autorski. Czerpiemy w nim ze współczesnych metod neurofizjologicznych, które są wykorzystywane w pracy z pacjentami spastycznymi, takich jak Terapia Manualna, PNF czy NDT Bobath. Doktor Stanisław Faliszewski pokazuje uczestnikom swój warsztat terapeutyczny w pracy z paraplegikami, hemiplegikami i tetraplegikami.
Rozpoczyna się od omówienia z uczestnikami najnowszych doniesień naukowych przedstawiających uszkodzenia górnego neuronu ruchowego. Zapoznajemy uczestników szkolenia także z modelami oceny spastyczności, takimi jak: testy napięcia mięśniowego, badanie neurofizjologiczne pacjenta czy ocena zaburzeń sensomotorycznych.
Zrealizowane zostanie również studium przypadku odnoszące się do niedowładu połowicznego po udarze, paraplegii i tetraplegii. Omówimy również skale oceny funkcjonalnej.
W drugim dniu kursu, fizjoterapeuci zostaną podzieleni na terapeutyczne grupy warsztatowe. Uczestnicy szkolenia będą planować proces terapii dla pacjenta z hemiplegią, diplegią i tetraplegią. Ponadto omówione zostanie postępowanie fizjoterapeutyczne w metodach neurofizjologicznych, w tym między innymi ocena reakcji stowarzyszonych i analiza chodu oraz kompensacji w chodzie.
Ostatni dzień szkolenia rozpoczyna się od omówienia wpływu reakcji stowarzyszonych na wzorce patologiczne reprezentowane przez pacjenta ze spastycznością. Zapoznajemy fizjoterapeutów z synergiami wrodzonymi, dominacją odruchów tonicznych (ATOS, STOS, pozytywną i negatywną reakcją podparcia, odruchami chwytnymi dłoni i stóp), a także technikami hamowania spastyczności przy wykorzystaniu metod NDT Bobath, PNF, technik więzadłowo-powięziowych oraz zabiegów fizykoterapeutycznych. Pokazujemy także możliwości zastosowania terapii ręki. Instruktorzy przedstawiają uczestnikom kursu kwestię zaopatrzenia ortopedycznego dla pacjenta spastycznego.
Podczas kursu fizjoterapeuci będą mieli możliwość obserwacji instruktażu przeprowadzonego na pacjencie. Ostatnim elementem kursu jest zaliczenie praktyczne, w ramach którego fizjoterapeuci podzieleni na grupy warsztatowe, mają za zadanie opracować studium przypadku związane z jedną z jednostek chorobowych omawianych podczas szkolenia. Każdy z uczestników otrzymuje dyplom ukończenia kursu, z możliwością wykupienia akredytacji przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.
Sprawdź czy dofinansowanie na udział w naszym kursie jest dla Ciebie! Znaczna większość wniosków o dofinansowanie udziału w naszych szkoleniach została pozytyownie rozpatrzona przez Powiatowe Urzędy Pracy na terenie całego kraju!
BAZA USŁUG ROZWOJOWYCH
Nasza oferta szkoleniowa znajduje się w Biurze Usług Rozwojowych. Dzięki temu zainteresowani fizjoterapeuci mogą starać się o dofinansowanie na udział w szkoleniu ze środków europejskich. Kurs poświęcony spastyczności w terminie listopad 2021 został zarejestrowany w Bazie Usług Rozwojowych.