Featured Image full width without Sidebar
24 stycznia, 2022

Kiedy można sadzać niemowlę?

Czyli siadanie i siedzenie – kiedy Maluszek powinien przyjmować te pozycję?

Siadanie jest złożoną czynnością, na którą składają się kontrola poziomu napięcia mięśniowego oraz rozwój odruchów, co daje nam zdolności motoryczne.

Kiedy dziecko powinno usiąść

W normie rozwojowej maluch powinien usiąść do końca 9 miesiąca życia.

Mówimy wówczas o samodzielnej nie przymuszonej możliwości wejścia w pozycję siadu prostego, tak jak na zdjęciu powyżej.

Co to oznacza?

Maluch sam się aktywizuje i przyjmuję tą pozycję jako zwieńczenie trzeciego kwartału życia (tj. około 9 miesiąca) i jest to wisienka na torcie, tego jakże ważnego skoku rozwojowego.

Oczywiście siadanie poprzedzone jest wieloma próbami kontroli motorycznej na niższym poziomie.

Na naszych kursach video w Akademii Falmed pokażemy wam jak w sposób bezpieczny i zgodny z normą przygotować Malucha do siadu. Nierzadko pod naszymi postami spotykamy się z opiniami, że po co to robić, przecież dziecko samo usiądzie, dziecko wie kiedy usiąść, usiądzie kiedy będzie gotowe itd.

Akademia Falmed – kurs III kwartał

Akademia Falmed Baner

Czy niemowlę samo usiądzie?

I pewnym sensie jest to racja – kiedy ciało Malucha będzie odpowiednio przygotowane motorycznie a jego układ nerwowy będzie w stanie utrzymywać odpowiedni poziom napięcia mięśniowego, to z pewnością usiądzie.

Natomiast bazując na naszych 30-letnich doświadczeniach uważamy, że rozwoju Malucha nie należy pozostawiać tylko i wyłącznie jego spontanicznej aktywności ruchowej. Szczególnie, że nasze propozycje zabaw to także stymulacja sensoryczna, zacieśnianie więzi, rozwój niemowlaka w wielu kierunkach – a więc bardzo dobry sposób na codzienne spędzanie czasu z Maluchem.  

Jednakże w praktyce fizjoterapii Maluchów funkcjonują normy i okna rozwojowe. A więc przedziały, w których Maluch powinien opanować daną zdolność motoryczną. I jeśli od początku III kwartału, a więc wieku 7 miesięcy, poprzez proponowane przez nas zabawy i ćwiczenia zadbamy o utrwalanie u Maluszka prawidłowych wzorców ruchowych, to możemy być spokojni, że wejście przez niego w pozycje siedzącą będzie w normie, bezpieczne i prawidłowe.

Nie ma z naszej strony absolutnie mowy o przyspieszaniu rozwoju. W dziesiątkach naszych wpisów na blogu, Facebooku i Instagramie przez ostatnie kilka lat, podkreślamy aby nie sadzać przedwcześnie Maluchów. Wszystkie nasze propozycje w Akademii Falmed są bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka!

Kiedy można sadzać dziecko

Często padają pytania rodziców na Klubie Malucha kiedy należy lub można posadzić malucha

I tu pojawiają się z reguły dwie odpowiedzi:

  1. Kiedy zmienia się dieta dziecka – tzn. kiedy rozpoczynamy podawanie pokarmów o zmiennej konsystencji.  Sugeruję wówczas, że posadzenie malucha na kolanach rodziców, w okresie na przełomie 6-7 m. jest bezpieczne na okres karmienia. Nie jest to okres, w którym maluch ten pozycję powinien przyjmować notorycznie w ciągu dnia. Okres ten w rozwoju sensomotorycznym jest poprzedzony dużą ilością zabaw na brzuchu i często początkiem pozycji czworaczej, a wówczas długotrwałe i wymuszone siedzenie mu nie sprzyja. 
  2. Kiedy jest do tego gotowy – tutaj pojawia się pewien test wstępnej oceny przez rodziców tzn. w normie maluch posadzany w okresie 6-7 miesiąca, utrzymuje siad z oparciem na dwóch rączkach z przodu, ale już w okresie 8 m potrafi siedzieć w podporze również z rączkami pojedynczo z boku, potrafi siedzieć w siadzie skośnym.

Te wyżej w skrócie opisane zmiany kończą się sukcesem samodzielnego wejścia i utrzymania pozycji siedzącej w 9 miesiącu życia.

Akademia Falmed – dlaczego warto?

Na Filmach Akademii w kursie III kwartał pokażemy wam jak skutecznie przygotować malucha do przyjęcia i prawidłowego siadania. Ale nie tylko. Dowiecie się również jak stymulować go do przyjęcia innych ważnych pozycji w jego rozwoju jak klękanie, czworaki i zachęcanie do rozpoczęcia eksploracji domu i otoczenia.

Naszą myślą przewodnią w propozycjach było i jest przedstawienie propozycji stymulacji norm rozwojowych. Normy te dotyczą większości populacyjnej w obserwacji mojej i innych specjalistów. Zostały one głęboko opisane w literaturze przedmiotu jak również w codziennej praktyce.

Powiedzenie, że nie należy niczego przyspieszać jest przewodnie w zakresie naszych propozycji, ale jest druga strona medalu – nie należy również pewnych zachowań nieprawidłowych malucha zaniedbać.

Opisane zabawy i ćwiczenia skierowane są do maluchów które mogą być wspierane w swoim rozwoju sensomotorycznym w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia.

Kończąc należy dodać, że wyżej opisane normy rozwojowe dotyczą większości populacji naszych maluszków . Od 20 do 25% maluszków może nie osiągać swojej normy rozwojowej. W razie problemów należy się zwrócić do specjalisty.

Filmy z Akademii 3 kwartału pozwolą wam prześledzić ścieżkę rozwoju niemowlaka w wieku 7- 9 miesięcy i porównać zachowania waszego malucha do proponowanych norm z zakresu tego okresu.


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Umów się na konsultację

Zapisz się na wizytę przez formularz!

>