Featured Image full width without Sidebar
6 listopada, 2020

Jak rozwijają się zmysły niemowlaka – część I

Mamy już na naszym blogu cykl poświęcony etapom rozwoju psychomotorycznego Maluchów. Zwracamy tam uwagę na prawidłowe zachowania, a te, które powinny rodziców zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty. Rozpoczynamy zatem kolejny cykl poświęcony niemowlakom – tym razem przybliżymy wam jak oraz kiedy rozwijają się zmysły waszych Maluszków!

Rozwój zmysłów w życiu płodowym

Od chwili zapłodnienia do momentu narodzin masa ciała dziecka zwiększy się 5 milionów razy – czyż to nie gigantyczna liczba 😊.

Twój maluszek, jeszcze przed narodzeniem przygotowuje się do przyjścia na świat nie tylko pod względem fizycznym, to znaczy wzrostem i przybieraniem na wadze, ale również pod względem kształtowania się jego zmysłów.

Płód uzyskuje wrażliwość na dotyk już w 7 tygodniu ciąży. Wraz z upływem czasu ta wrażliwość wzrasta i w 17 tygodniu obejmuje większość ciała.

Pierwsze procesy poznawcze u niemowląt

W okresie powyżej 16 tygodnia Maluch odbiera wrażenia dźwiękowe i świetlne odwraca się od brzucha mamy, na który pada ostre światło. W bodźcach dźwiękowych nie mówimy jeszcze o interpretacji muzyki a raczej słuchaniu przez „ścianę”. Badania dowodzą, że milej odbiera muzykę łagodną, aniżeli ostrego rocka, na który to gatunek reaguję nerwowym kopaniem. Być może tańczy 😊?

Badania wykazały, że już w 24 tygodniu obserwacji sonograficznej, zachowania maluszka mogą świadczyć o pierwszych procesach poznawczych. Dziecko marszczy brwi, robi miny, uśmiecha się. W trakcie niepokoju silnie ssie kciuk czasami tak mocno, że powstają pęcherze na nim! Co ciekawe, maluch uczy się uśmiechać w łonie mamy, ale nie potrafi marszczyć brwi przez pierwsze 6 miesięcy po narodzinach 😊

Badanie przedmiotów poprzez buzię jest naturalnym zachowaniem niemowląt 🙂

Badania wykazały, że już w 24 tygodniu obserwacji sonograficznej, zachowania maluszka mogą świadczyć o pierwszych procesach poznawczych. Dziecko marszczy brwi, robi miny, uśmiecha się. W trakcie niepokoju silnie ssie kciuk czasami tak mocno, że powstają pęcherze na nim! Co ciekawe, maluch uczy się uśmiechać w łonie mamy, ale nie potrafi marszczyć brwi przez pierwsze 6 miesięcy po narodzinach 😊

Sen oraz zmysł dotyku u Maluchów

Naukowcy wskazują, że inne zachowania myślowe związane są ze snem. Badania sonograficzne wykazały, że faza REM snu występuje już w 23 tyg. ciąży. W 36 tyg. Maluszek wykazuje inne fazy snu. Można się pokusić o twierdzenie, że nasz u naszego malucha suma marzeń sennych jest równa ilości „przespanych” godzin. 😊

Skóra noworodka jest cieńsza niż osoby dorosłej co powoduje, że zakończenia nerwowe nie są tak dobrze izolowane ponad to zakończenia te są liczniejsze niż u osoby dorosłej. W momencie narodzin, część mózgu odpowiedzialna za przetwarzania wrażeń dotykowych jest lepiej rozwinięta niż jakikolwiek inny fragment mózgu.

Należy tu dodać, że to dopiero początek drogi na drodze doznań dotykowych zresztą jak dojrzewania i rozwoju pozostałych zmysłów.

Jak rozwija się wzrok niemowląt

Można powiedzie, wzrok rozwija się do pewnego stopnia przed urodzeniem. Nie mówimy jeszcze wówczas o ostrości, czy spostrzegawczości, ale o odbieraniu wrażeń świetlnych.

Wzrok Malucha rozwija się bardzo dynamicznie i jest drugim obok smaku podstawowym zmysłem poznawczym

Powieki naszego maluszka rozpoczynają się kształtować w okolicy 10 tyg. I pozostają złączone do 26 tyg. Ale to nie ogranicza mu możliwość  reagowania na ostre światło padające na brzuch mamy.

Po urodzeniu do okresu 2 miesiąca maluszki ostro widzą przedmioty i twarze w odległości ok. 20-30 cm od twarzy. Fascynuje je szczególnie twarz rodziców czy opiekunów. W wieku od 2-4 m. doskonalą wzrok i lustrują całe pole widzenia. Zaczynają preferować wzory o wzrastającym stopniu trudności. Wolą linie faliste i kształty od linii prostych oraz kantów.

Doskonalą rozpoznawanie twarzy i sylwetek, w obserwacji ich zachowań można domniemać, że zapamiętują to co widzą – a więc nie są takimi małymi głuptaskami😊. Powyżej tego okresu dziecko ostrzy wzrok do przedmiotów znajdujących się bliżej i dalej.

Mała ciekawostka – Maluchy widzą kolory i barwy ale ich zdolność rozróżniana będzie się kształtować od 3 – 7 lat. Jeśli w tym okresie niepokoi nas niezdolność dziecka do rozróżniana kolorów, topowinniśmy się udać do specjalisty bo być może nasz maluch cierpi na daltonizm (niezdolność rozróżniania barw).


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Umów się na konsultację

Zapisz się na wizytę przez formularz!

>