Ćwiczenia na piłce z niemowlakiem – Akademia Falmed

  • 2 kwietnia 2021

Wraz ze startem 4 miesiąca życia Maluszka wchodzimy w dobry czas do tego, aby rozpocząć z nim zabawy na piłce. Nasze propozycje obejmują zestaw ćwiczeń w leżeniu na brzuchu. Dzięki nim zadbamy o utrwalanie symetrycznych wzorców, wzmacnianie wysokiego podporu i stymulację sensoryczną Malucha. Przedstawiamy wam drugi moduł z kursu II kwartał dla Maluchów w wieku 4-6 miesięcy!

Akademia Falmed Baner

Dlaczego warto korzystać z piłki

Piłka jest podstawowym narzędziem pracy każdego fizjoterapeuty. Doskonale sprawdzi się również w stymulowaniu rozwoju waszego Malucha. Jej opływowy kształt i poczucie niestabilności, wymaga od układu mięśniowego oraz nerwowego wytężonej pracy, nad tym aby utrzymać pozycję.

Do ćwiczeń z Maluszkiem dobra będzie dowolna piłka o średnicy 50-60 centymetrów. My osobiście korzystamy z piłek włoskiego producenta, które to są wykonane z silikonu medycznego. Materiał ten jest hipoalergiczny, a także antypoślizgowy. Dzięki czemu nie będziecie denerwować siebie i Malucha tym, że ciągle zsuwa wam się z piłki. Przezroczystość oraz kolorowe piłeczki w środku pobudzają zainteresowanie dziecka!

Zdjęcie 1 – Piłki Gymnic z powodzeniem wykorzystujemy w Falmedzie od lat!

BHP pracy z piłką i przerywnik pomiędzy zabawami

Zanim rozpoczniecie zabawy na piłce warto poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa, które zagwarantują wam pewnych chwyt, a Maluch uniknie stresu z powodu chybotliwego narzędzia pracy. W naszym filmiku przedstawiamy precyzyjnie kilka podstawowych elementów, które zabezpieczają Maluszka, a także mają na celu zadbanie o zdrowe plecy rodzica!

Jak wspominaliśmy powyżej, ćwiczenia na piłce są wymagające dla dziecka. Należy je zatem dozować spokojnie i cierpliwie. Nieodłącznym elementem pomiędzy poszczególnymi pozycjami powinien być przyjemny dla Malucha przerywnik, stymulujący jego układ przedsionkowy, w postaci wibracji i bansu. Dodatkowo, stymulacja dotykowa grzbietu Maluszka sprawi, że będzie on usatysfakcjonowany i zapewni wam poczucie bliskości.

Zabawy w leżeniu na brzuchu

Drugi kwartał życia dziecka wiąże się z jego co raz większą aktywnością na brzuszku. Piłka może się szczególnie dobrze sprawdzić w przypadku Maluchów, które mają opory do przebywania na brzuchu. Nasze propozycje koncentrują się na wzmacnianiu pozycji wysokiego podporu, dbaniu o symetrię oraz wyprowadzaniu ramion do przodu. Wszystkie te elementy są dostosowane do wieku dziecka i stymulują jego prawidłowy rozwój.

Naszymi zabawami, które stymulują również balans i kontrolę tułowia, rozpoczniecie proces przygotowywania Maluszka do utrzymywania pozycji siedzącej na koniec 6 miesiąca. A także do inicjacji czworaków w trzecim kwartale. Nasze filmy podzielone są tematycznie na konkretne instruktaże. Ponadto moduł „Ćwiczenia na piłce” zawiera również kompletny, ponad 10 minutowy film z kompleksowym treningiem, który możecie wykonywać każdego dnia z waszym Maluszkiem.

Zdjęcie 3
dr Stanisław Faliszewski
dr n. med. Stanisław Faliszewski